The 30th Annual Pittsburgh Irish Festival Entertainment Schedule

*Schedule subject to change due to the COVID-19 pandemic

JA – Jameson Amphitheatre, CS – Celtic Spirit Stage, MPS – Magners Pub Stage,  HS – Cultural Hedge School Stage

4:00 pm MacDonald Pipe Band (CSS)

The Low Kings (MPS)

4:45 pm Devilish Merry (CSS)

5:00 pm Screaming Orphans (JA)

5:30 pm Weekend at Blarney’s (MPS)

6:00 pm Brother Angus (CSS)

6:15 pm The Bow Tides (JA)

6:45 pm Mike Gallagher (MPS)

7:00 pm Basics of Playing Irish Tin Whistle and Flute – L.E. McCullough (HS)

7:30 pm Eileen Ivers (JA)

Donnie Irish (CSS)

8:00 pm Pittsburgh Irish Festival Ceili Band with Jim Guay (MPS)

Sean Finnerty – Irish Comedian* (HS)

8:30 pm David Nihill – Irish Comedian* (HS)

8:45 pm Bastard Bearded Irishmen (CSS)

9:15 pm Gaelic Storm (JA)

10:45 pm Five Farms Fireworks by Zambelli featuring music by Eileen Ivers

(*Parental Advisory)
Program Subject to Change

JA – Jameson Amphitheatre, CS – Celtic Spirit Stage, MPS – Magners Pub Stage,  HS – Cultural Hedge School Stage

11:30 am Abbots Cross (CSS)

12:15 pm County Mayo (JA)

Dennis Doyle (MPS)

12:30 pm Irish Names: Their Origins and Meanings – Sean Webber (HS)

1:00 pm Tales of Irish Magic – Alan Irvine (HS)

1:15 pm Bell School of Irish Dance (CSS)

1:30 pm Enda Reilly (MPS)

Songs of Sarah Makem – Rory Makem (HS)

1:45 pm Brother Angus (JA)

2:00 pm Shovlin Academy of Irish Dance (CSS)

Beginning Irish Language – Marie Young (HS)

2:30 pm Mike Gallagher (MPS)

Fiddle Workshop – The Bow Tides (Katie Grennan, Ellery Klein, Jessie Burns) (HS)

2:45 pm Rory Makem (JA)

3:00 pm The Rivermen (CSS)

Irish Children’s Songs – Marie Young (HS)

3:30 pm Dennis Doyle (MPS)

Celtic Thin Places – A discussion of the notion of “Thin Places” – Ben Anderson
(author) (HS)

4:00 pm The Bow Tides (JA)

The Poetry of W.B. Yeats Sung by Enda Reilly (HS)

4:15 pm Abbots Cross (CSS)

4:30 pm Skills and History of Irish Hurling – Pittsburgh Hurling Club (HS)

5:00 pm Devilish Merry (MPS)

Tales of Irish Magic – Alan Irvine (HS)

5:15 pm Rory Makem (JA)

5:30 pm Enda Reilly (CSS)

6:00 pm Making the Hay and Other Irish Harvest Celebrations – Peggy Dague-Mannion
(HS)

6:30 pm Screaming Orphans (JA)

The Low Kings (MPS)

Bodhran – Head, Hands, and Heart – Kip Ruefle (HS)

7:00 pm Brother Angus (CSS)

Irish Ghost Stories – Alan Irvine (HS)

7:45 pm Eileen Ivers (JA)

8:00 pm Pittsburgh Irish Festival Ceili Band with Jim Guay (MPS)

8:15 pm Sean Finnerty – Irish Comedian* (HS)

8:30 pm Corned Beef and Curry (CSS)

8:45 pm David Nihill – Irish Comedian* (HS)

9:30 pm Gaelic Storm (JA)

10:00 pm The Wild Geese (CSS)

(*Parental Advisory)
Program Subject to Change

JA – Jameson Amphitheatre, CS – Celtic Spirit Stage, MPS – Magners Pub Stage,  HS – Cultural Hedge School Stage

10:00 am Irish Mass with Father Sean Hogan, C.S.Sp. (CSS)

11:45 am Brother Angus (JA)
Piper Sean Patrick Regan (CSS)
Pittsburgh Police Emerald Society Pipes and Drums (MPS)
12:00 pm The Poetry of W.B. Yeats Sung by Enda Reilly (HS)
12:30 pm Pittsburgh Ceili Club (CSS)
Dennis Doyle (MPS)
Irish Names: Their Origins and Meanings – Sean Webber (HS)
1:00 pm The Bow Tides (JA)
Songs of Sarah Makem – Rory Makem (HS)
1:30 pm Screaming Orphans (CSS)
Mike Flaherty (MPS)
What Does it Mean to be Scots-Irish? – Rebecca Miller (HS)
2:00 pm A Saint, a Lawsuit, and a Monster – the strange connection between St.
Columba, the first copyright lawsuit, and the Loch Ness Monster – Ben Anderson
(author) (HS)
2:15 pm Donnie Irish (JA)
2:30 pm Enda Reilly (MPS)
Skills and History of Irish Hurling – Pittsburgh Hurling Club (HS)
3:00 pm Rory Makem (CSS)
3:30 pm Gaelic Storm (JA)
4:15 pm Rust Town Rounders (CSS)
Program Subject to Change